Do góry

INFO

POŁĄCZENIA LOTNICZE

Do Gruzji bezpośrednio można dolecieć liniami WIZZ AIR oraz PLL LOT . Są dostępne połączenia z Warszawy, Katowic, Wrocławia, Gdańska, Krakowa do Kutaisi ( WIZZ AIR ) oraz z Warszawy do Tbilisi ( LOT ).

WIZA I DOKUMENTY POTRZEBNE DO PRZEKROCZENIA GRANICY

Dla mieszkańców strefy Schengen nie jest wymagana wiza. Można wjechać na dowód osobisty lub paszport ważny minimum 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy. Paszport jest wymagany przy przekraczaniu granicy z Armenią lub Azerbejdżanem.

BEZPIECZEŃSTWO W GRUZJI

Gruzja jest bardzo bezpiecznym i przyjaznym krajem dla turystów. Jest bardzo mała przestępczość, nie ma agresji na ulicach. Ulice Tbilisi oraz innych miast są bardzo bezpieczne nawet po zmroku. Praktycznie nie występują kradzieże lub oszustwa. Policja jest pomocna i uprzejmie nastawiona na turystów. Uważać trzeba przy przekraczaniu ulicy – pieszy tutaj nie ma bezwzględnego pierwszeństwa.

WALUTA I PŁATNOŚCI

Do Gruzji najlepiej zabrać EURO lub USD, obie waluty są wymienialne w licznych kantorach. Dużo bardziej opłaca się wymienić na miejscu niż kupować GEL w Polsce. Na miejscu bez przeszkód można również płacić kartą płatniczą, bankomaty również są wszędzie dostępne. Ceny w Gruzji są porównywalne do Polski, taniej jest na lokalnych targowiskach.

KIEDY NAJLEPIEJ PRZYJECHAĆ DO GRUZJI?

Sezon trwa od kwietnia do końca października, wtedy można natrafić na najlepszą pogodę. W maju i czerwcu oraz we wrześniu są największe opady deszczu. W lipcu i sierpniu temperatury przekraczają 35 stopni. W zachodniej Gruzji a szczególnie w Adżarii powietrze jest dużo bardziej wilgotne, panuje tu klimat subtropikalny. W górach jest zawsze zimniej, szczególnie na wiosnę i na jesień trzeba pamiętać o tym, że po zachodzie słońca może się bardzo oziębić.

POTRZEBNE LEKI

W Gruzji jest inna flora bakteryjna i dlatego mogą przydarzyć się zatrucia pokarmowe. Przydatny może być lek na zatrucie taki jak Nifuroxazyd. Na miejscu są wszędzie dostępne apteki i można bez problemu kupić wszystkie potrzebne leki w sytuacji kryzysowej. Na wwiezienie leków psychoaktywnych jest potrzebna recepta od polskiego lekarza. Przydadzą się również kremy przeciwsłoneczne oraz ubrania i czapki ochraniające przed słońcem.